«بهمن امیری مقدم» عصر جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا مستقر در مرز خسروی افزود: از زائرین تقاضا داریم که آرامش خود را حفظ کنند و با عوامل اجرایی همکاری لازم را داشته باشند و هرچه انضباط بیشتری داشته باشند خروج آنها تسهیل می شود. تلاش ما هم این است مسیری خوب و منظم با همکاری مردم داشته باشیم.

وی اضافه کرد: در نشستی که امروز با مقامات عراقی داشتیم آمادگی خود را برای کمک در خدمات رسانی به زائرین در مرزهای عراق اعلام کردیم.

استاندار کرمانشاه اظهار داشت: حرکت به سمت مرزهای کشور زیاد بوده و عراق شرایطی ندارد که بتواند پذیرای زائرین باشد.

وی در ادامه عنوان کرد: براساس تدابیر انجام شده با توجه به اعلام ستاد اربعین مبنی بر بسته بودن تمام مرزهای منتهی به عراق، مسیر اسلام‌آبادغرب تا مرز خسروی بسته شده و زائرین به شهرستان‌های سرپل‌ذهاب، دالاهو و اسلام‌آبادغرب منتقل می‌شوند تا ازدحامی در مرز پیش نیاید.

خسروی کوتاهترین مسیر به کربلای معلی

مرز خسروی در شهرستان مرزی قصرشیرین در گذشته جزئی از راه ابریشم بوده است که خسروی – منذریه مسیر اصلی به سمت جاده بغداد پایتخت عراق و از این طریق به کشور سوریه و در نهایت به حلب و سپس ساحل دریای مدیترانه متصل می‌شود.
مرز رسمی خسروی در فاصله ۱۵ کیلومتری قصرشیرین تا بغداد پایتخت عراق ۱۹۰، نجف ۳۸۰، کربلا ۳۰۰، کاظمین ۲۰۳ و تا سامرا ۳۲۶ کیلومتر فاصله دارد و به دلیل مسافت کوتاهی که نسبت به سایر مرزهای کشورمان با شهرهای زیارتی و مهم عراق دارد، کانونی مهم برای تردد مسافران و زائران ایرانی و عراقی است.
قصرشیرین در غرب کرمانشاه بیش از ۲۷ هزار نفر جمعیت و بیش از ۱۸۶ کیلومتر مرز با عراق دارد که دارای ۲ مرز رسمی خسروی و پرویزخان است.
در این شهرستان ۱۴ واحد اقامتی شامل هتل و مهمانپذیر درجه یک تا درجه سه با ۳۲۲ اتاق و یک هزار و۵۰ تخت از اوایل دهه ۸۰ ساخته شده تا زائران عتبات عالیات در مسیر تردد خود به عراق، یک شب را در این منطقه مرزی اقامت داشته باشند، این مهم با هدف رونق بخشیدن به شهر و بهره مندی مردم قصرشیرین از مزایای تردد زوار صورت می گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.