به گزارش ایرنا، نمایندگان مشکی‌پوش مجلس عوام امروز پس از یک دقیقه سکوت به ایراد سخنانی درباره ابعاد شخصیت الیزابت دوم پرداختند. لیندی هویل رئیس مجلس به عنوان نخستین سخنران پس از ابراز همدردی با چارلز، پادشاه جدید انگلیس اظهار داشت که دوران سلطنت وی بخش قابل توجهی از تاریخ کتب این کشور را تشکیل خواهد داد.

لیز تراس نخست وزیر جدید انگلیس هم که سه روز پیش با الیزابت دیدار و حکم انتصاب خود را دریافت کرده بود، مدعی شد الیزابت "یکی از بزرگترین رهبرانی بود که جهان تا به حال شناخته است" و "صخره ای که بریتانیای مدرن بر روی آن بنا شد".

تراس پس از تمجید از خدمات الیزابت گفت: «او سلطنت را برای عصر مدرن دوباره اختراع کرد و قهرمان آزادی و دموکراسی بود.» وی با حمایت از پادشاهی چارلز سوم عنوان کرد که انگلیس وارد «عصر کارولین جدید» شده است.

کارولین به دوران سلطنت چارلز دوم (۱۶۸۵ تا ۱۶۶۰) اشاره دارد که تحولاتی در حوزه هنر و علوم رخ داد. از آن به عنوان دوره احیاء هم یاد می‌شود.

در جلسه امروز بوریس جانسون، ترزا می نخست وزیران پیشین انگلیس و همچنین کی‌یر استارمر رهبر حزب مخالف دولت هم سخنانی را در مدح الیزابت بیان کردند.

استارمر گفت؛ «مملکت ما، مردم ما، این مجلس در عزاداری یکپارچه هستند. این لحظه، یک ضایعه عمیق و خصوصی برای خانواده سلطنتی، است.» رهبر حزب کارگر سپس از خدمات الیزابت تشکر کرد و اظهارات خود را با جمله خداوند پادشاه را حفظ کند به پایان رساند.

جلسه ویژه پارلمان تا ساعت ۱۰ شب ادامه خواهد داشت. هم زمان مراسم شلیک توپ در نقاط مختلف انگلیس برای ادای احترام به الیزابت برگزار شد. چارلز سوم پادشاه جدید انگلیس دقایقی پیش اسکاتلند را به مقصد لندن ترک کرد تا بعنوان حاکم جدید با نخست وزیر و اعضای دولت دیدار کند. او قرار است ساعت ۶ عصر به وقت محلی نخستین نطق خود را به عنوان پادشاه انجام دهد.

چارلز فردا در شورای تاریخی الحاق به طور رسمی به عنوان پادشاه معرفی خواهد شد. البته چارلز به‌طور خودکار با مرگ مادرش پادشاه شد، اما شورای الحاق معمولاً ظرف 24 ساعت پس از مرگ یک حاکم در کاخ سنت جیمز لندن تشکیل می‌شود.

هم زمان لیگ برتر انگلیس اعلام کرد که مسابقات آخر هفته را برای احترام به مرگ الیزابت به حالت تعلیق درآورده است. گفته می‌شود کارکنان اداره پست هم برنامه اعتصاب خود را برای این ماه لغو کرده‌اند. البته نام صندوق‌های پست در انگلیس قرار است در چارچوب عملیات لندن بریج که پس از مرگ الیزابت فعال شد از ERII به CRIII تغییر کند.

بر اساس برنامه اعلام شده مراسم تشییع جنازه الیزابت حدود ده روز دیگر در کلیسای «وستمینستر ابی» لندن برگزار می‌شود. جسد وی هنوز در اسکاتلند و قرار است طی تشریفاتی به صورت زمینی به لندن منتقل شود.

از قرن هجدهم میلادی، مراسم تشییع جنازه یک مقام سلطنتی در «وستمینستر ابی» برگزار نشده است، اگرچه مراسم خاکسپاری مادر ملکه در سال 2002 در آنجا برگزار شد. انتظار می‌رود در روز خاکسپاری که تاریخ آن را کاخ سلطنتی اعلام خواهد کرد برخی از سران کشورهای جهان هم حاضر شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.