به گزارش ایرنا از تارنمای خبری بلومبرگ، نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا در توئیتی نوشت: بسیار خوشحالم که اعلام کنم از ۲۶ سپتامبر(چهار مهر) ونزوئلا و کلمبیا به طور مشترک مرزهای خود را باز خواهند کرد.

ونزوئلا در شهریور ۱۹۴مرز زمینی خود را در نتیجه تنش‌های سیاسی با خوان مانوئل سانتوس (۲۰۱۰-۲۰۱۸) رئیس جمهور وقت کلمبیا بست.

به دنبال آن دولت ونزوئلا در اسفند ۱۳۹۷ در واکنش به حمایت ایوان دوکه رئیس جمهور وقت کلمبیا از خوان گوایدو سیاستمدار مخالف ونزوئلا، روابط دیپلماتیک خود را با کلمبیا قطع کرد.

رئیس جمهور ونزوئلا در توئیت خود افزود: پروازهای میان کاراکاس- بوگوتا و والنسیا-بوگوتا نیز از سر گرفته خواهدشد.

وی افزود، «مبادله و همکاری مردم ما در حال شروع است.»

جرمن اومانیا، وزیر تجارت، صنعت و گردشگری کلمبیا روز پنجشنبه در سفر به ونزوئلا با رئیس جمهور این کشور در کاراکاس دیدار کرد.

پس از این نشست، مادورو تایید کرد که دو کشور مایل به از سرگیری کامل روابط خود هستند. او گفت: "این مسیر است! کلمبیا و ونزوئلا، متحد! "

گوستاوو پترو رئیس جمهور کلمبیا نیز از طریق شبکه‌های اجتماعی از بازگشایی گذرگاه‌های مرزی زمینی میان دو کشور خبر داد و بدین ترتیب یکی از وعده‌های انتخاباتی که او را به قدرت رساند، محقق کرد.

وی در توییتی نوشت: "در گام اول، ارتباط هوایی و حمل و نقل بار میان کشورهای ما از سر گرفته خواهد شد. ما تعهد دولت برای برقراری مجدد روابط برادرانه را تایید می‌کنیم. "

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.