به گزارش خبرنگار ایرنا، غلامرضا منتظری روز جمعه در مصلی وحدت گرگان افزود: در تاریخ به دو سوال باید توجه کرد چگونگی و چرایی؟ ۱۷ شهریور چگونه اتفاق افتاد؟ چرا اتفاق افتاد؟ پاسخ به این چرایی ها به یقین معرفت و بصیرت ایجاد کرده و مقدمه آگاهی است.
وی اظهار داشت: در زمان رژیم پهلوی به سخنرانان می گفتند هر چه می خواهید از چگونگی حرف بزنید ولی از چرایی نه و این مهم امروز باید مورد توجه باشد و به یقین واقعه ۱۷ شهریور آینه ای بوده که سیمای حقیقی رژیم پهلوی در آن دیده می شود.
وی بیان کرد: برخی امروز درصدد هستند از آن رژیم بد سیرت، صورت زیبا نشان دهند چرا که تاریخ را به خوبی مطالعه نکردند.
منتظری افزود: رژیم پهلوی در مقابل اعتراضات مردم متزلزل شد و ملت ایران با الهام از نهضت حسینی به یزید زمان خود نه گفتند.
وی اظهار داشت: مردم ایران با الهام از رهنمودهای امام به یزیدیان نه گفتند چرا که رژیم از هرگونه بی عدالتی و جسارت کوتاهی نمی کرد.
وی بیان کرد: از سال ۱۳۵۶ رژیم پهلوی سعی داشته با شعار آزادی بیان فضای معترض را عوض کرده، شاید جامعه آرام شود ولی در ظاهر هم تحمل آزادی بیان مردم را نداشته و بجای آن مسلسل های خود را فعال کردند که ۱۷ شهریور نقطه عطف ظلم و ستم های رژیم در تاریخ ایران است.
نماینده مردم گرگان و آق‌قلا در مجلس اسلامی گفت: پس از ارتحال مرحوم آقا مصطفی خمینی جامعه وارد مرحله جدیدی از مبارزه شد و واقعه به آتش کشیدن سینمای آبادان که ۴۰۰ نفر قتل عام شدن هم گویای چهره واقعی رژیم پهلوی و شکل گیری قیام های مردمی است.
منتظری افزود: چله‌ها در شهرهای بزرگ کشور برای چهلم شهدا شکل گرفته و کمر شاه را شکست و یکی پس از دیگری رژیم را به وحشت کشاند.
وی اظهار داشت: در عید فطر ۱۳۵۶ اعتراض نرم عمومی شروع شد و امام خمینی (ره) پیام داد باید این اعتراض ها تا سرنگونی رژیم پهلوی ادامه داشته باشد.
وی بیان کرد: ماهیت شاه حقوق بشر شعاری بیش نبود و در عمل طرفدار مشت آهنی دربرابر مردم بودند.
نماینده مردم گرگان و آق‌قلا در مجلس اسلامی گفت: در ۱۷ شهریور ماه ۱۳۵۷ حکومت نظامی بدون اطلاع رسانی به مردم شکل گرفت و مردم تهران برای اعتراض به میدان ژاله سابق میدان شهدای امروز رفته و با مسلسل های رژیم پهلوی و قتل های فجیع مواجه شدند که به جمعه سیاه و خونین معروف شد.
منتظری افزود: این جمعه سیاه لکه ننگی در تاریخ پهلوی بود که سرآغاز شکل گیری طوفان انقلاب برای سرنگونی شاه و روز شمار سقوط رژیم پهلوی به شمار می آید و به دنبال آن اعتصابات شرکت ملی نفت کمر شاه را شکست و قاطعیت و محبوبیت امام خمینی (ره) افزایش پیدا کرد.
وی اظهار داشت: رژیم پهلوی در مقابل ایستادگی، استقامت و سربلندی این ملت چاره جز تسلیم نداشته و شاه فرار را بر قرار ترجیح داد و زمینه حضور امام خمینی (ره) فراهم شد.
وی بیان کرد: این قیام خونین یکی از فرصت های استثنایی در تاریخ انقلاب‌ که عظمت امام را تقویت و زمینه های پایان یافتن رژیم منحوس را فراهم می کند.
نماینده مردم گرگان و آق‌قلا در مجلس اسلامی گفت: فضای آزاد، مستقل و سربلند امروز را مدیون شهدای ۱۷ شهریور، انقلاب، دفاع مقدس و حریم حرم هستیم و کشور امروز به جایی رسیده که قدرت های بزرگ اقتصادی و سیاسی دربرابر آن سر فرود می آورند.
منتظری با اشاره به اربعین حسینی افزود: امروز اربعین به نهضت بزرگ جهانی تبدیل شده و یکی از میراث های ارزشمند حسینی تجلی شکوه وحدت و اقتدار مسلمانان است که زمینه ساز ظهور امام زمان (عج) خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.