به گزارش ایرنا، در این جلسه مدیرکل مرکز اسناد و کتابخانه ملی یزد گفت: مجموعه اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان به عنوان مجموعه‌ای که مسئولیت ثبت و ضبط خاطرات رزمندگان و حوزه دفاع مقدس را دارد همیشه به عنوان یکی از افتخارات نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بوده است.

سعید زارع افزود: در راستای ارزشگذاری بیشتر به این مقوله و غنای آرشیو ملی استان از این برگ‌های زرین رشادت و دلاوری لازم است که بین مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان به عنوان تنها مرجع تخصصی حفاظت و نگهداری از اسناد ملی و بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس تبادل اسناد و تضارب اندیشه بیشتری صورت گیرد.

وی ادامه داد: از آنجا که اسناد میراثی ماندگار برای آیندگان و حافظه تاریخی یک ملت است و به صورت ویژه مستندات حوزه دفاع مقدس بخش بزرگی از کارنامه زرین ملت بزرک ایران است باید این ارزش های ملی و فرهنگی را به نحو صحیح به نسل آینده منتقل کنیم و لذا لازم است تا در مسیر تحقق و غنای گنجینه اسناد ملی شهر جهانی یزد و به خصوص اسناد هویتی دفاع مقدس با نگاه مرجع تخصصی به مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان نگاه کنیم.

این مسئول خاطرنشان کرد: در همین راستا در نظر داریم تا با همکاری بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس استان بانک جامع دفاع مقدس استان یزد در این مرکز ایجاد کنیم.

در ادامه منصور زارع مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس استان یزد با بیان اهمیت موضوع حفظ و نگهداری اسناد حوزه دفاع مقدس به دلیل افتخار آفرین بودن این اسناد برای کشور اظهار داشت: به رغم اقدامات صورت گرفته در این خصوص اما در حوزه جمع آوری اسناد و تصاویر دفاع مقدس و به خصوص در موضوع رزمندگان و خانواده های شهداء کوتاهی‌های زیادی صورت گرفته و لذا برگزاری این جلسه می تواند نقطه شروع همکاری های بیشتر بین دو مجموعه باشد.

در این جلسه مسئولین معاونت تحقیقات، سازمان زنان، ادبیات و مرکز اسناد بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس استان یزد و مسئولین مرتبط در مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان به ارائه و بررسی نظرات کارشناسی خود در خصوص همکاری های مشترک بین دو مجموعه پرداختند و در پایان نیز مقرر شد همکاری های متقابل به صورت جدی بین دو مرکز صورت گیرد.

***

سرپرست اداره کل تعزیرات حکومتی استان از کشف ۳۲ هزار و ۸۱۱ لیتر قاچاق گازوئیل در یزد خبر داد.

سیدمحمدمهدی مهاجریان مقدم گفت:پلیس امنیت اقتصادی و اداره مبارزه با قاچاق کالا و ارز حین گشت زنی در محور کمربندی یزد به یک دستگاه کامیون کشنده تانکردار مشکوک و پس از بازرسی از خودرو مقادیر زیادی سوخت گازوئیل قاچاق که در مخازن استوانه‌ای شکل به طرز ماهرانه‌ای جاساز شده بودکشف و ضبط کردند.

وی ادامه داد: متهم پس از بررسی پرونده در شعبه دوم بدوی تعزیرات حکومتی استان یزد با احراز تخلف به موجب حکم صادره علاوه بر ضبط کالای مکشوفه به جزای نقدی ۱۷ میلیارد و ۳۸۶ میلیون و ۴۱۷ هزار ریال محکوم شد.

مهاجریان گفت: پرونده مذکور در شعبه مربوطه طی مراحل قانونی نسبت به وصول جزای نقدی اقدام و به حساب خزانه کشور واریز و پرونده اجرا و مختومه و بایگانی گردید.

***

مدیر زراعت جهاد کشاورزی استان یزد گفت: پیش بینی می‌شود امسال بیش از ۳۵۰ تن روناس از مزارع شهرستان بافق برداشت شود.

علی جوادپور افزود: کشت روناس از گذشته در استان یزد درآمد خوبی دارد و برای تلطیف هوای باغ و مزرعه در بین ردیف‌ باغ‌های خرما و پسته قرار می‌گیرد.

وی اظهار کرد: در استان نزدیک به ۴۰۰ هکتار، کشت روناس انجام می‌شود که هر سه سال یکبار برداشت می‌شود.

به گفته جوادپور در شهرستان بافق نزدیک به ۷۰ هکتار زیر سطح کشت روناس است و قیمت روناس به ازای هر کیلو ۱۵۰ هزار تومان است که می‌تواند درآمد خوبی را نصیب کشاورزان کند.

مدیر زراعت جهاد کشاورزی استان یزد گفت: در برنامه‌های یزد نوین استان نیز توسعه کشت روناس و تهیه بذر آن برای سایر استان‌ها در دستور کار قرار گرفته است.

***

تیم شهیدقندی در اولین دیدار تدارکاتی خود در اردوی تهران به مصاف شاگردان مجتبی جباری در تیم نیروی زمینی رفت و به تساوی ۲-۲ دست یافت.

گل‌های شهیدقندی در این دیدار را جواد شفیعی پور و علی حسینی به ثمر رساندند.

همچنین تیم چادرملو جوان اردکان که از هفته ششم لیگ یک فوتبال ساحلی پذیرای ملوان بندرانزلی بود بعد از تساوی ۱-۱ در ضربات پنالتی ۴-۳ به انزلی‌چی‌ها باخت تا همچنان در حسرت نخستین پیروزی باقی بماند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.