قم – ایرنا- افزایش ۱۰۸ درصدی صادرات قم در مرداد امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته،تخصیص چهار هزار و و ۴۱۶ میلیارد ریال تسهیلات ارزان قیمت به دامداران، پرداخت وام کمک ودیعه مسکن به۱۳هزار متقاضی و صادرات ۲۰۰ میلیون یورویی بخش صنعت و معدن از اخبار هفته گذشته قم بود.

۷۰ درصد صادرات کفش ایران از قم،اجرایی شدن طرح احداث تقاطع غیر همسطح باغیک – تفرش، اختصاص ۴ میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان برای مسکن مددجویان کمیته امداد، مصرف ماهانه ۱۲ هزار تُن آرد برای پخت نان، افزایش مشاغل خانگی مرتبط با کشاورزی در روستاها، ،ساماندهی سکونتگاه‌های غیررسمی،احداث مسکن ملی در اراضی ۵۶۰ هکتاری پردیسان ، اجرایی شدن عملیات مراقبت و نگهداری از دو هزار و ۲۵۰ هکتار از اراضی،اسکان زائران اربعین در مسجد جمکران و ۲۹ هزار هکتار از اراضی قم زیر کشت گندم و جو از دیگر اخبار هفته گذشته قم است.

افزایش ۱۰۸ درصدی صادرات قم

مدیرکل گمرکات قم گفت: صادرات این استان در مسیر رشد قرار دارد و در همین رابطه آمار نشان می‌دهد در مردادماه امسال،‌ میزان صادرات انجام شده از گمرکات قم از نظر وزن نسبت به مدت مشابه سال ۱۴۰۰،‌ ۱۰۸ درصد رشد داشته‌است.

اسفندیار دریکوندی هفته گذشته درگفت‌وگو با خبرنگار ایرنا پیرامون این موضوع، بیان داشت: در مردادماه سال‌جاری، ۲۶ میلیون ۴۳۳ هزار و ۲۴۸ دلار کالا به وزن ۲۸ هزار و ۱۵۲ تُن در قالب تعداد ۶۷۷ اظهارنامه از طریق گمرکات استان قم به کشورهای مختلف جهان صادر شد.

وی افزود: این درحالی است که صادرات استان در مدت مشابه سال قبل ۱۹ میلیون و ۱۰۱ هزار و ۷۲۵ دلار به وزن ۱۳ هزار و ۵۴۲ تُن بوده که در قالب تعداد ۴۱۹ اظهارنامه انجام شده‌است؛ این آمار نشان می‌دهد صادرات استان از سه منظر وزن،‌ ارزش و تعداد اظهارنامه نسبت به مدت مشابه سال قبل در وضعیت رشد قرار دارد.

صادرات ۲۰۰ میلیون یورویی بخش صنعت و معدن

رییس اداره طرح و برنامه سازمان صنعت،‌ معدن و تجارت قم، گفت: براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده در سال ۱۴۰۱، ارزش صادرات محصولات بخش صنعت و معدن استان به بازارهای جهانی از ۲۰۰ میلیون یورو، فراتر خواهد رفت.

جواد ناطق درگفت‌وگو با خبرنگار ایرنا،‌ بیان داشت: درهمین رابطه محصولات مرتبط با حوزه صنایع پایین دست پتروشیمی،‌ صنعت، معدن و صنایع معدنی، بازرگانی، صنایع دستی و فرش دستباف از استان قم به بازارهای جهانی صادر می‌شود.

وی افزود: محصولات صادراتی تولید شده توسط صنعتگران قمی از بالاترین کیفیت برخوردار هستند و می‌توانند در بازارهای بین‌المللی با نمونه‌های مشابه خارجی رقابت کنند، به همین دلیل این محصولات در کشورهای منطقه و سایر نقاط جهان مشتریان خاص خود را دارند.

وی ادامه داد: آمارهای ارائه شده توسط دستگاه‌های تخصصی همچون اداره کل گمرکات قم، نشان از آن دارد که تاکنون بیش از ۷۰ درصد، رقم تعیین شده برای صادرات محصولات صنعتی و معدنی از قم به بازارهای جهانی محقق شده‌است و این موضوع نشان از ظرفیت بالای استان در تجارت خارجی دارد.

تخصیص چهارهزار و ۴۱۶ میلیارد ریال تسهیلات ارزان قیمت به دامداران

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی قم گفت: چهارهزار و ۴۱۶ میلیارد ریال تسهیلات ارزان قیمت در قالب مردمی سازی یارانه‌ها از خردادماه تا مردادماه سال‌جاری به دامداران و مرغداران قمی تخصیص داده شد.

منصور دیان اردستانی هفته گذشته درگفت‌وگو با خبرنگار ایرنا،‌ ضمن بیان این موضوع، تاکید کرد: قم از جمله قطب‌های مهم پرورش دام و طیور در سطح کشور به شمار می‌آید و حمایت از بهره‌برداران این عرصه همواره جز مهمترین برنامه‌های کاری سازمان جهاد کشاورزی استان است.

وی با اشاره به اینکه پرداخت تسهیلات بانکی به دامداران و مرغداران درقم از جمله مواردی است که در قالب سیاست‌های حمایتی سازمان جهاد کشاورزی استان انجام می‌شود، افزود: سود تسهیلات یاد شده ۱۱ درصد و دوره بازپرداخت آن یکساله‌است که توسط بانک کشاورزی پرداخت می‌شود.

اردستانی گفت: در جریان ارائه این تسهیلات،‌ تولیدکنندگان زیر بخش دام و طیور می‌توانند در قالب دامدار کارت، نهاده‌های خوراک دام را از تعاونی‌ها و کارخانه‌های خوراک دام طرف قرارداد خرید نمایند و یا در سامانه بازارگاه به صورت اعتباری نسبت به خرید نهاده اقدام کنند.

اجرایی شدن عملیات مراقبت و نگهداری از دو هزار و ۲۵۰ هکتار از اراضی

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی قم گفت:با توجه به اینکه به دلیل اقلیم این استان، درمناطق نهال‌کاری شده حداقل سه سال باید طرح مراقبت و نگهداری انجام شود، امسال این طرح در ۲ هزار و ۲۵۰ هکتار اجرا خواهد شد.

مرتضی داودی درگفت‌وگو با خبرنگار ایرنا، افزود: همچنین در سال گذشته ۶ هزار و ۷۰۰ هکتار از اراضی که قبلا نهال‌کاری و طاق کاری شده، عملیات مراقبت و نگهداری و حفاظت انجام شد تا مورد تعرض افراد سودجو قرار نگیرد.

وی خاطرنشان کرد: سال ۱۴۰۰ نیز در حدود ۲ هزار و ۲۵۰ هکتار عملیات مراقبت و نگهداری از محدوده نهال‌کاری شده در منطقه کوه نمک انجام شد.

۷۰ درصد صادرات کفش ایران از قم است

فرماندار قم گفت: قم در توسعه صنعت کفش جایگاه خوبی دارد و ۷۰ درصد صادرات کفش ایران از این شهر است.

عباس ذاکریان هفته گذشته در گفت‌وگویی افزود: صنعت کفش در رونق مشاغل خرد و خانگی تاثیری زیادی دارد و از آن حمایت می‌شود.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به سفر دی‌ماه سال گذشته رییس جمهوری به قم، افزود: در قالب این سفر ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای قم پیش‌بینی شد که تا چند روز قبل ۷۰۰ میلیارد تومان تخصیص یافت و این مصوبات برای سال ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۲ است که امید می‌رود با قول مساعد ۵۰۰ میلیارد تومان تا پایان شهریور تخصیص یابد.

وی تصریح کرد: قرار شد تا پایان سال همه اعتبارات اختصاص یابد و در این‌باره مدیریت استان بسیج شده‌اند تا مجدد مشکلات احصا شود تا در سفر دوم نیز ره‌آورد خوبی داشته باشیم، البته مصوباتی در این سفر اخذ شد که ارزش ریالی بسیار زیادی داشت.

ساماندهی سکونتگاه های غیر رسمی قم در دستورکار مسئولان

استاندار قم گفت: تصمیم استان در زمینه حل معضل خانوارهایی که زیر دکل‌های فشارقوی برق و سکونتگاه های غیررسمی ساکن هستند، جدی است و منابعی از سوی دولت برای ساماندهی این موضوع در نظر گرفته‌شده‌است‌.

سید محمدتقی شاهچراغی درگفت‌وگویی ابراز کرد: با بررسی‌های صورت گرفته، با توجه به اینکه اگر این خانوارها جابجا شوند تأمین مسکن برای آنان در این شرایط سخت و با هزینه بسیاری همراه است و خود آنان نیز تمایل به ماندن در همین منطقه دارند؛ در مذاکراتی که با شرکت برق منطقه‌ای تهران داشتیم، قرار شد تا به‌جای جابجا شدن و تخلیه این خانه‌ها، دکل‌های برق جابجا شوند که هزینه جابجایی این دکل‌های برق فشارقوی ۱۱۵ میلیارد تومان است.

احداث مسکن ملی در اراضی ۵۶۰ هکتاری پردیسان قم

مدیرکل راه و شهرسازی قم گفت: واحدهای طرح نهضت ملی مسکن که در اراضی ۵۶۰ هکتاری منطقه پردیسان این استان احداث می‌شود، در ۱۵ محله طراحی شده که از نظر خدمات و دسترسی‌ها مطلوب است.

محمد صادقی هفته گذشته در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا، افزود: ۱۳۳ هزار نفر در طرح نهضت ملی استان قم ثبت‌نام کرده‌اند که پیش‌بینی می‌شود ۸۵ هزار نفر واجد شرایط باشند.

وی با اشاره به این‌که منطقه پردیسان به لحاظ شرایط آب و هوایی، جهت وزش باد و کیفیت آب بهترین منطقه برای توسعه شهر قم است، اضافه کرد: در سایت ۵۶۰ هکتاری پردیسان که برای احداث طرح نهضت ملی مسکن در نظر گرفته شده است، ظرفیت احداث ۳۵ هزار واحد وجود دارد.

پرداخت کمک هزینه ودیعه مسکن به ۱۳ هزار متقاضی

معاون مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی استان قم گفت: در مجموع سه مرحله ثبت نامی تاکنون حدود ۱۳ هزار مستاجر قمی، وام کمک ودیعه مسکن را دریافت کرده‌اند.

سید روح الله حسینی در گفت و گویی اظهار کرد: از سال ۱۳۹۹ ثبت نام وام کمک ودیعه مسکن در کشور براساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا و در راستای حمایت از مستاجران آغاز شد.

وی خاطرنشان کرد: درسال گذشته در دو نوبت مرحله یک و مرحله دوم ثبت نام انجام شد که در مرحله یک بیش از ۶ هزار و در مرحله دوم حدود پنج هزار فقره وام تسهیلات کمک ودیعه مستاجرین از سوی بانک های عامل به متقاضیان اعطا شد.

وی افزود: در مرحله سوم این طرح که از خرداد سال جاری آغاز شده است، ۱۸ هزار و ۴۹۵ متقاضی تاکنون در سامانه موفق به نام نویسی شده اند.

پرداخت ۱۴۵۰ میلیارد ریال وام تکلیفی توسط بانک قرض الحسنه مهر ایران

مدیر شعب بانک قرض الحسنه مهر ایران در استان قم گفت: این بانک همگام با دولت سیزدهم، یک هزار و ۶۲۳ فقره وام قرض الحسنه تکلیفی دولت به ارزش تقریبی یک هزار و ۴۵۰ میلیارد ریال شامل وام ازدواج، فرزندآوری و مستمری بگیران کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی اعطا کرده است.

سید حسین دامادی هفته گذشته در جمع خبرنگاران افزود: این بانک سعی کرده است که در زمینه توسعه بانکداری اسلامی و فرهنگ سازی قرض الحسنه پیشتاز باشد.

وی با بیان اینکه به فرهنگ متعالی قرض الحسنه رویکرد تخصصی و قرآنی داریم، گفت: اعطای سه هزار و ۷۶۰ فقره وام قرض الحسنه بدون ضامن به ارزش ۷۱۰ میلیارد ریال، از دیگر خدمات این بانک در استان قم طی سال گذشته بوده‌است.

افزایش مشاغل خانگی مرتبط با کشاورزی در روستاهای قم

رییس سازمان جهاد کشاورزی قم گفت: بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد مشاغل خانگی مرتبط با حوزه کشاورزی نقش بسیار زیادی در افزایش درآمد، سطح رفاه و توسعه اقتصادی مناطق روستایی استان دارد و به همین دلیل گسترش این نوع از کسب و کارها را دنبال می‌کنیم.

محمد رضا حاجی رضا درگفت‌وگو با خبرنگار ایرنا،‌ بیان داشت: ظرفیت‌های بخش کشاورزی قم برای تولید محصولات متنوع در قالب مشاغل خانگی شناسایی شده‌است و ساکنان مناطق روستایی استان در صورت علاقه‌مندی می‌توانند در این عرصه کسب و کار مورد نظر خود را راه‌ اندازی کنند.

وی افزود: در همین رابطه سازمان جهاد کشاورزی قم در زمینه صدور مجوزهای لازم برای راه‌ اندازی کسب و کار و فراهم کردن شرایط مورد نیاز پرداخت تسهیلات بانکی به متقاضیان، با استفاده از ظرفیت‌های دراختیار این سازمان از علاقه‌مند به فعالیت در حوزه مشاغل خانگی استان حمایت خواهد کرد.

هفت هزار و ۵۰۰ دانش‌آموز و دانشجو تحت پوشش کمیته امداد

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) قم گفت: درحال حاضر هفت هزار و ۵۰۰ دانش‌آموز و دانشجو تحت پوشش این نهاد هستند که امسال نیز همانند سال‌های گذشته با برگزاری برنامه شور عاطفه‌ها بسته‌های آموزشی اهدایی از سوی مردم، بین آنان توزیع می‌شود.

محسن مسعودیان‌راد هفته گذشته درگفت‌وگو با خبرنگار ایرنا، با بیان این‌که کمک‌های کمیته امداد صرفا محدود به دانش‌آموزان بی‌سرپرست نمی‌شود، افزود: ممکن است دانش‌آموزان نیازمندی تحت پوشش نباشند که ما موظفیم نیازهای آنان را نیز تامین کنیم.

وی اضافه کرد: بر اساس بررسی‌های صورت گرفته مجموع دانش‌آموزان بی‌بضاعت در سطح استان ۱۵ هزار نفر است که از سوی کمیته امداد تحت حمایت قرار می‌گیرند.

مصرف ماهانه ۱۲ هزار تُن آرد برای پخت نان در قم

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی قم گفت: نانوایی‌های فعال در استان قم در هر ماه به‌طور میانگین به ۱۲ هزار تُن آرد برای پخت نان مصرفی مردم استان نیاز دارند که اداره کل غله و خدمات بازرگانی قم این میزان آرد را با توجه به سهمیه‌های تعیین شده برای آن‌ها تامین می‌کند و در این زمینه کمبودی وجود ندارد.

سعید محمدی درگفت‌وگو با خبرنگار ایرنا، بیان داشت: ۸۵۵ واحد نانوایی دارای پروانه کسب در این استان فعال است که آرد مورد نیازشان در قالب یارانه‌ای درجه یک و دو دریافت می‌کنند.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی قم گفت: از این تعداد نانوایی که در مناطق مختلف شهر قم و سایر نقاط استان مستقر هستند، ۲۸۲ واحد یارانه‌ای درجه یک و ۵۷۳ واحد یارانه‌ای درجه ۲ است؛ تفاوت این دو در نرخ آردی است که دریافت می‌کنند.

هزینه ۴ میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومانی برای مسکن مددجویان کمیته امداد

مدیر تامین مسکن و امور مهندسی ساختمان کمیته امداد امام خمینی(ره) قم گفت: از ابتدای امسال تا پایان مردادماه، بالغ بر چهار میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان برای خرید، ساخت، رهن و اجاره مددجویان کمیته امداد قم هزینه شده‌است.

یوسف رشیدی هفته گذشته با اشاره به افزایش قیمت‌های خرید، ساخت، رهن و اجاره منزل در سال‌های اخیر، افزود: در این مدت بیش از ۱۵۵ میلیون تومان به صورت بلاعوض برای خانه‌دار شدن پنج خانواده تحت حمایت کمک شده است و بیش از ۱۲۲ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن هم به پنج خانوار دیگر پرداخت شد.

وی تعمیرات کلی و جزیی منازل ۱۵۷ مددجو را خاطرنشان و اضافه کرد: برای این کار بالغ بر یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان در قالب بلاعوض و تسهیلات هزینه شد.

اجرایی شدن طرح احداث تقاطع غیر همسطح باغیک – تفرش در استان قم

رئیس اداره نگهداری ابنیه راه‌های اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان قم گفت: با اعتبار ۲۳۵ میلیارد ریال، طرح احداث تقاطع غیر همسطح روستای باغیک – شهر تفرش محور قدیم سلفچگان – ساوه در استان قم عملیاتی شد.

جعفر اویسی در گفت و گویی افزود: با توجه به اولویت‌های اجرایی سازمان متبوع و به تبع آن ادارات کل استانی در رفع نقاط حادثه خیز و تامین ایمنی سفرهای برون‌شهری، اجرای طرحی به منظور رفع نقطه حادثه خیز باغیک – تفرش واقع در محور قدیم سلفچگان- ساوه، دردستور کار این اداره کل قرار گرفت.

اسکان زائران اربعین در مسجد جمکران

فرماندار قم با اشاره به اینکه طبق تصمیمی گرفته‌ شده، تمرکز اسکان زائران اربعین حسینی در مسجد مقدس جمکران است گفت: دلیل عمده این تصمیم، وجود مشکل‌های ترافیکی و نبودن پارکینگ کافی در اطراف حرم مطهر حضرت معصومه (س) است.

عباس ذاکریان هفته گذشته درهفتمین جلسه کمیته اجرایی ستاد تسهیلات زائران اربعین در تالار امام رضا (ع) فرمانداری قم افزود: اصل سیاست این است که اسکان در مسجد جمکران باشد، ما نیز از طریق وسایل حمل‌ و نقل عمومی کار نقل‌ و انتقال زائران بین جمکران و حرم مطهر را انجام می‌دهیم که بار ترافیکی اضافی به شهر تحمیل نشود.

وی همچنین اتخاذ تدابیر لازم جهت اسکان زائران اربعین حسینی توسط مسئولان حرم مطهر را اقدامی ارزشمند ذکر کرد و گفت: ما هر کاری هم که برای اسکان زائران در جمکران انجام دهیم بازهم بخشی از آنان حرم مطهر را ترجیح می‌دهند و درحال حاضر دغدغه اصلی ما آمد و شد اتوبوس‌ها به حرم است، چون مدیریت آن امکان‌پذیر نیست.

۲۹ هزار هکتار از اراضی قم زیر کشت گندم و جو

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی قم گفت: در سال زراعی پیش‌رو، ۲۹ هزار هکتار گندم و جو با استفاده از بهترین نوع ارقام موجود در زمین‌های کشاورزی مناطق مختلف استان کشت می‌شود.

محمد علی سلامی درگفت‌وگو با خبرنگار ایرنا، بیان کرد: در همین رابطه ۲۳ هزار هکتار از مزارع استان برای کشت جو و همچنین ۶ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی به کشت گندم آبی و دیم اختصاص خواهد یافت،‌ همچنین سه هزار هکتار کلزا نیز در قم کشت می‌شود.

وی افزود: بر اساس عملکرد سال‌های گذشته می‌توان پیش بینی‌ کرد امسال نیز در هر هکتار به طور میانگین تا پنج تُن گندم و جو برداشت شود که این میزان برای استان قم که با تنش‌های محیطی از جمله مساله کمبود منابع آبی روبه مواجه می‌باشد،‌ رقم قابل توجهی است.

 • از صدور ۱۵۵پروانه بهره‌برداری صنعتی تا صادرات ۱۴۰ میلیون دلار کالا از قم

  قم درهفته‌ای که گذشت:

  از صدور ۱۵۵پروانه بهره‌برداری صنعتی تا صادرات ۱۴۰ میلیون دلار کالا از قم

  قم- ایرنا- صدور ۱۵۵ پروانه بهره‌برداری با ظرفیت اشتغال سه‌هزار نفر ، عملیات مقابله با بیابان‌زایی…

 • افزایش ۱۰۱درصدی صادرات تا ۳هزار بازرسی برای مقابله با قاچاق کالا درقم

  قم درهفته‌ای که گذشت:

  افزایش ۱۰۱درصدی صادرات تا ۳هزار بازرسی برای مقابله با قاچاق کالا درقم

  قم – ایرنا – افزایش ۱۰۱ درصدی صادرات، ۳ هزار بازرسی علیه قاچاق کالا ، قطار سریع السیر تهران-…

 • ۵۰۷ متقاضی کم برخوردار نیازمند مسکن در زنجان شناسایی شدند

  ۵۰۷ متقاضی کم برخوردار نیازمند مسکن در زنجان شناسایی شدند

  زنجان – ایرنا – مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان گفت: ۵۰۷…

 • موج جدید ورود زائران اربعین حسینی به پایانه مرزی چذابه

  موج جدید ورود زائران اربعین حسینی به پایانه مرزی چذابه

  اهواز- ایرنا – هزاران زائر اربعین حسینی از نخستین ساعات روز شنبه به…

 • کمترین نرخ بیکاری سمنان در یک دهه گذشته، ثمره روحیه جهادی دولت سیزدهم

  کمترین نرخ بیکاری سمنان در یک دهه گذشته، ثمره روحیه جهادی دولت سیزدهم

  سمنان- ایرنا- کاهش نرخ بیکاری استان سمنان به کمترین میزان در یک دهه…

 • دبیر ستاد اربعین کهگیلویه و بویراحمد: زائران حسینی به مرز مراجعه نکنند

  دبیر ستاد اربعین کهگیلویه و بویراحمد: زائران حسینی به مرز مراجعه نکنند

  یاسوج- ایرنا- دبیر ستاد اربعین کهگیلویه و بویراحمد گفت: هم اینک همه…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.