به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، محمد ابراهیم ملول دانش آموخته دکترای دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح تولید جاذب بهینه از ترکیب لجن و ضایعات نیشکر طی فرآیند کربن سازی حرارتی در محیط مایع برای حذف یون سرب گفت: در صدد برآمدیم تا با توجه به مشکلات پیش رو کشور در راستای تامین پایدار منابع آب و همچنین مدیریت ضایعات زیست محیطی پروژه ای را اجرایی کنیم.

وی افزود: در این پژوهش دو ضایعات زیست محیطی لجن و باقیمانده نیشکر با بهره گیری از روش کربن سازی حرارتی در محیط آبی تبدیل به محصولی با ارزش در راستای تصفیه آب شد.

این محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه از نتایج تحقیق در صنعت و فناوری می توان استفاده کرد، یادآور شد: یکی از بزرگ ترین معضلات تصفیه خانه های فاضلاب مدیریت لجن مازاد است که در تصفیه خانه های موجود در کشور ایران عملا مدیریت پایدار نمی شوند.

ملول تصریح کرد: در این پژوهش علاوه بر آنکه راهکاری جامع و پایدار برای مدیریت لجن مازاد ارائه می شود محصولی با ارزش (جاذب) تولید شده است که در تصفیه آب و پساب کاربرد گسترده ای دارد. بنابراین نتایج این پژوهش برای کشور بسیار مورد اهمیت و کاربرد خواهد بود.

وی همچنین گفت: سعی داریم فرآیند تولید جاذب در مقیاس نیمه صنعتی ادامه یابد و حذف سایر آلاینده ها در محیط واقعی مورد بررسی قرار بگیرد.

مجری طرح تولید جاذب بهینه از ترکیب لجن و ضایعات نیشکر طی فرآیند کربن سازی حرارتی در محیط مایع برای حذف یون سرب با بیان اینکه در سایر کشورها نیز از این روش برای حذف ضایعات و تولید جاذب بهره گرفته می شود، خاطرنشان کرد: ولی استفاده از ترکیب دو زیست توده و مطالعه شرایط بهینه این پژوهش برای اولین بار در دنیا انجام شده است.

وی به مزیت رقابتی این طرح اشاره کرد و گفت: نسبت به سایر روش های تولید جاذب، این روش می تواند در دمای پایین تر و همچنین احتیاج نداشتن به پیش فرآوری ماده اولیه (خشک کردن) انجام شود و بنابراین هزینه های تولید جاذب پایین تر خواهد بود. همچنین برای فعال سازی جاذب از روش فعال سازی شیمیایی سرد بهره گرفته شده است که با محیط زیست سازگارتر است.

محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر درمورد کاربردهای این طرح گفت: حذف و مدیریت ضایعات زیست محیطی، جداسازی طیف وسیعی از آلاینده در محیط آبی (تصفیه آب و فاضلاب در صنایع گوناگون) کاربردهای این پروژه به شمار می روند.

براساس گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر این طرح با راهنمایی دکتر مصطفی کشاورز مروجی عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مشاوره دکتر جلال شایگان عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف اجرا شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.