محمدرضا رضایی کوچی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی ایرنا با اشاره به عشق ملت ایران به امام حسین(ع) و تلاش مردم برای حضور در راهپیمایی اربعین گفت: با توجه به اینکه دو سال مرزهای عراق بسته بود و مردم نتوانستند در مراسم اربعین حضور یابند، پیش‌بینی‌ها این بود که امسال تعداد زائران اربعین به طور چشمگیری افزایش خواهند یافت.

نماینده مردم جهرم در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: لذا تلاش شد همه ظرفیت‌های کشور برای تسهیل سفر زائران به کربلا و نجف به کار گرفته شود. ظرفیت حمل و نقل زمینی، ریلی هوایی افزایش قابل توجهی پیدا کرد، علاوه بر این پایانه‌های مرزی نیز افزایش یافت تا در رفت و آمد زائران خللی ایجاد نشود.

رییس کمیسیون عمران مجلس با تاکید بر اینکه دولت پای کار تسهیل سفر زائران اربعین به عتبات بود گفت: وزارت راه و شهرسازی و وزارت کشور برای تسهیل سفر زائران تلاش زیادی کردند.

وی با اشاره به مشکلات سیستم حمل و نقل عراق گفت: محدودیت های زیادی در سیستم حمل و نقل عراق وجود دارد، علیرغم رایزنی‌ها و گفت وگوهای زیادی که با مسئولان عراق انجام شد به دلیل محدودیت‌های امکانات زیرساختی این کشور طرف عراقی نتوانست پاسخگوی جمعیت زائران اربعین باشد.

رضایی کوچی تصریح کرد: در ایران برای تسهیل حمل و نقل زائران تا مرز هیچ مشکلی وجود ندارد تصمیم دولت برای ایجاد محدودیت در سفر از زائران به عراق برای حفظ سلامت زائران، تصمیم بسیار درستی و عاقلانه بود.

رییس کمیسیون عمران مجلس اظهار داشت: مسئولان تلاش دارند تا شرایط در کشور عراق برای حضور زائران ایرانی و حمل و نقل آنها فراهم کنند. اگر تصمیم مهم برای بستن مرزها اتخاذ نمی‌شد شاهد تلفات سنگین زائران می بودیم. هر زمان که شرایط طرف عراقی فراهم شود مجددا امکان خروج زائران ایرانی به سمت عراق ایجاد خواهد شد.

به گزارش ایرنا، میر احمدی رییس ستاد اربعین اعلام کرد : در پی ازدحام و کمبود امکانات در مرزهای عراق با تصمیم ستاد مرکزی اربعین همه مرزهای ششگانه به سمت عراق تا اطلاع بعدی بسته شد.

وی تاکید کرد : با توجه گرمای هوا و کثرت جمعیت این تصمیم برای حفظ سلامت و امنیت زائران اتخاذ شده است.پس از تخلیه پایانه های مرزی و بررسی دیگر شرایط درباره بازگشایی مرزهای تصمیم گیری و به مردم عزیز اطلاع رسانی می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.