«سیدمجیدمیراحمدی» صبح شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا مستقر در مرز خسروی با بیان اینکه تا حالا ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر زائر از کشور عازم کشور عراق شده‌اند، افزود: همچنان تاکید و اصرار ما از زائران این است که به هیچ وجه به مرزها مراجعه نکنند.

وی در مورد مرز خسروی نیز با اشاره به اینکه در این مرز شاهد ازدحام زوار هستیم، گفت: متاسفانه با وجود اینکه تاکید شده که زوار مراجعه نکنند اما این مراجعه وجود دارد و ما دوست نداریم که زوار اذیت شوند و مشکلی برای آنها پیش بیاید.

رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی در ادامه با بیان اینکه ماموران مستقر در مرزها در حال انجام وظیفه هستند و در نهایت ادب و احترام با زوار برخورد می کنند، گفت: ما آنچه را که توصیه می‌کنیم به خاطر رفاه، آسایش و سلامت خود زوار است و ما آرزو می کنیم که حتی یک نفر در این سوی مرز باقی نماند و همه زوار و عاشقان زیارت بتوانند عازم کربلا شوند اما مهم این است که سلامت و امنیت لازم برای آنها تامین شود.

میراحمدی افزود: در حال تلاش برای خروج زوار موجود در مرز خسروی هستیم اما این کار بسیار سخت و دشوار است و طرف عراقی بسیار معترض است و می گوید قرار نبوده این همه جمعیت به این شکل وارد عراق شود و ما هماهنگی را انجام می دهیم تا تسهیل شود.

وی همچنین اضافه کرد: ما همچنان تاکید می کنیم زوار به هیچ وجه به مرزها مراجعه نکنند چرا که هر لحظه ممکن است طرف عراقی مرز را بندد و مشکلات جدی ایجاد شود.

رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی در مورد تعداد زواری که از مرز خسروی عازم عراق شده اند را بیش از ۳۲ هزار نفر اعلام کرد و گفت: اکنون در اطراف جاده منتهی به مرز خسروی شاهد حضور زوار هستیم که اجازه نمی‌دهیم این افراد وارد مرز شوند.

خسروی کوتاهترین مسیر به کربلای معلی

مرز خسروی در شهرستان مرزی قصرشیرین در گذشته جزئی از راه ابریشم بوده است که خسروی – منذریه مسیر اصلی به سمت جاده بغداد پایتخت عراق و از این طریق به کشور سوریه و در نهایت به حلب و سپس ساحل دریای مدیترانه متصل می‌شود.

مرز رسمی خسروی در فاصله ۱۵ کیلومتری قصرشیرین تا بغداد پایتخت عراق ۱۹۰، نجف ۳۸۰، کربلا ۳۰۰، کاظمین ۲۰۳ و تا سامرا ۳۲۶ کیلومتر فاصله دارد و به دلیل مسافت کوتاهی که نسبت به سایر مرزهای کشورمان با شهرهای زیارتی و مهم عراق دارد، کانونی مهم برای تردد مسافران و زائران ایرانی و عراقی است.

قصرشیرین در غرب کرمانشاه بیش از ۲۷ هزار نفر جمعیت و بیش از ۱۸۶ کیلومتر مرز با عراق دارد که دارای ۲ مرز رسمی خسروی و پرویزخان است.

در این شهرستان ۱۴ واحد اقامتی شامل هتل و مهمانپذیر درجه یک تا درجه سه با ۳۲۲ اتاق و یک هزار و۵۰ تخت از اوایل دهه ۸۰ ساخته شده تا زائران عتبات عالیات در مسیر تردد خود به عراق، یک شب را در این منطقه مرزی اقامت داشته باشند، این مهم با هدف رونق بخشیدن به شهر و بهره مندی مردم قصرشیرین از مزایای تردد زوار صورت می گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.