عبدالرحمن زاغی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: باغداران قبل از مبارزه شیمیایی با مراجعه و ارائه نمونه های حاوی آفت جمع آوری شده از باغ با کارشناسان حفظ نباتات و کلینیک های گیاهپزشکی مشاوره و با دریافت نسخه گیاهپزشکی نسبت به تهیه سموم توصیه شده از فروشگاه های مجاز و معتبر در قبال اخذ فاکتور اقدام کنند.

وی ادامه داد: باغداران درصورت مشاهده کانون های آلوده به آفات سپردار قرمز، سپردار قهوه ای و کنه زنگ ضمن مشاوره با کارشناسان ذیربط در اسرع وقت نسبت به کانون کوبی باغات و صرفاٌ درختان آلوده با حشره کش و کنه کش های توصیه شده اقدام کنند.

این کارشناس حفظ نباتات تصریح کرد: با توجه به فعالیت چشمگیر دشمنان طبیعی آفات در این برهه زمانی تاکید می شود مبارزه با آفات در این مرحله به صورت لکه گیری انجام شود و از سمپاشی درختان بدون آفت خودداری و برای پیشگیری از تنش های محیطی، آبیاری درختان قبل از مبارزه شیمیایی انجام شود.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران با اشاره به خطر خسارت آفت مگس میوه مدیترانه ای به باغات مرکبات استان بویژه نارنگی پیش رس ، بر لزوم برداشت تمامی میوه های رسیده در باغ ها تاکید کرد و توضیح داد : شکار انبوه آفت با نصب تله های جلب کننده حاوی یکی از مواد تغذیه ای سراتراپ، سراتینکس یا پروتئین هیدرولیزات به تعداد ۳۰ تله در تراکم پائین، ۵۰ تله در تراکم متوسط و ۸۰ تله در صورت مشاهده جمعیت بالا با مشاوره و هماهنگی کارشناسان حفظ نباتات و کلینیک های گیاهپزشکی ضروری است.

زاغی بر رعایت بهداشت کف باغ با حذف علف های هرز و جمع آوری هرگونه میوه های ریخته شده پای درختان و دفن آنها در عمق ۵۰ سانتی متری خاک تاکید کرد و ادامه داد: مبارزه شیمیایی (کاور اسپری) در صورت شکار بیش از سه عدد مگس در تله های جلب کننده در روز با حشره کش های مالاتیون یا دیپترکس برابر دستورالعمل مربوطه با مشاوره کارشناسان حفظ نباتات و کلینیک های گیاهپزشکی، حداقل ۱۵ روز قبل از برداشت میوه به باغداران توصیه می شود.

وی خطاب به باغدران مازندران گفت : برای پیشگیری از اثرات سوء احتمالی از مصرف سموم و روغن امولسیون شونده فاقد مشخصات، تاریخ منقضی و توصیه نشده، خودداری و از اختلاط ۲ حشره کش یا حشره کش ها با کودهای شیمیایی همراه سمپاشی اجتناب و از حشره کش های توصیه شده آدمیرال، آپلاود، دورسبان، مالاتیون و کنه کش های توصیه شده انویدور، نئورون، نیسورون و دایابون استفاده شود.

سازمان جهاد کشاورزی مازندران زمان برداشت محصول نارنگی زودرس حدود ۱۵ هزار هکتار باغ این میوه پاییزی استان را از اول مهر و پرتقال را ۱۵ آبان ماه اعلام کرد.

مازندران ۱۶۰ هزار هکتار باغ دارد که ۱۱۵ هزار هکتار آن انواع مرکبات به ویژه پرتقال است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.