به گزارش روز شنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی وزارت امور خارجه فرانسه، این نهاد در بیانیه‌ای « تشدید تنش جدید از سوی مقام های کره شمالی را تهدیدی برای صلح و امنیت بین المللی و منطقه ای» خواند و به شدت آن را محکوم کرد.

در این بیانیه آمده است: فرانسه با نگرانی عمیق به اظهارات تهاجمی فزاینده کره شمالی اشاره دارد که در آن ادعا می‌کند در حال توسعه سلاح های هسته ای تاکتیکی است و می خواهد نیروهای مسلح هسته ای خود را با پایدارترین سرعت ممکن افزایش دهد.

وزارت خارجه فرانسه اعلام کرد: پاریس بار دیگر از کره شمالی می‌خواهد بدون فوت وقت و به طور کامل خود را به رعایت تعهدات بین المللی درمورد قطعنامه های شورای امنیت ملزم کرده و به سرعت اقدام مشخص، برای انهدام کامل، قابل راستی آزمایی و غیرقابل برگشت سلاح های کشتار جمعی و موشک های بالستیک خود صورت دهد.

پاریس همچنین برنامه هسته ای و بالستیک کره شمالی را «خطرناک و غیرقانونی» خواند و در ادامه این بیانیه افزود: فرانسه با شرکای خود به تضمین اجرای کامل قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد کاملا متعهد خواهد ماند.

به گزارش ایرنا، رسانه های رسمی کره شمالی روز جمعه اعلام کردند که این کشور قانونی را تصویب کرده که اجرای حمله پیش دستانه و فوری هسته ای را مجاز دانسته است.

سخنگوی سازمان ملل متحد روز جمعه به وقت محلی اظهار داشت: آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان به شدت نگران تغییر سیاست های هسته ای کره شمالی است.

وی افزود: کره شمالی با پیگیری برنامه سلاح های هسته ای خود همچنان قطعنامه های شورای امنیت در این زمینه را نادیده می گیرد.

این مقام سازمان ملل گفت که دبیرکل سازمان ملل معتقد است افزایش نقش و اهمیت سلاح های هسته ای در مکاتب امنیتی در تعارض با سال ها تلاش جهانی برای کاهش و حذف تسلیحات هسته ای و خطرات آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.