به گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دکتر محمود توکلی افزود: این عمل بر روی یک بیمار جوان مبتلا به بیماری نادر سندروم فندق شکن(nutcracker) که با علائم خون در ادرار، درد در پهلو و واریکوسل مقاوم و پیشرفته سمت چپ به بیمارستان مراجعه کرده بود انجام شد.

وی ادامه داد: در این بیمار که سندرم nutcracker دارد، ورید کلیه از زیر شریان سوپریورمزانتریک، گیر کرده و تحت فشار قرار می گیرد و در نتیجه فشار روی کلیه سمت چپ افزایش پیدا می کند و باعث درد و در موارد پیشرفته تر می تواند منجر به لخته شدن خون در ورید کلیه و حتی در موارد پیشرفته تر باعث پارگی کلیه شود.

او اضافه کرد:این بیماری، جز قطع سیاهرگ کلیه از محل طبیعی خود و انجام پیوند مجدد سیاهرگ کلیه به قسمتی دیگر در بدن، راه درمانی ندارد که با تلاش تیم جراحی کلیه، این عمل با موفقیت انجام شد و بیمار با حال عمومی خوب از بیمارستان مرخص شد.

یک فوق تخصص جراحی پیوند کلیه در دانشگاه علوم پزشکی مشهد هم گفت: در برخی از مواقع که بیماران با درد پهلو مراجعه می‌کنند ممکن است دچار بیماری‌های بسیار نادر باشند که تشخیص آن بسیار مشکل است.

دکتر سلمان سلطانی افزود: در این بیماری بسیار نادر، سیاهرگ کلیه در بین ۲ سرخرگ اصلی بدن به دام می‌افتد و به علت عدم توانایی تخلیه کامل خون از کلیه، باعث دردهای شدید کلیه و خونریزی در ادرار می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.